Jūs esate čia

Ojas - ajurvedinė sveiko imuniteto paslaptis

Vakarietiškojo mokslo požiūriu, imunitetas - tai organizmo gebėjimas apsisaugoti nuo kenksmingų medžiagų (antigenų), kurios gali būti tiek iš aplinkos, tiek iš organizmo vidaus.

Imuninę sistemą sudaro leukocitai (baltieji kraujo kūneliai), limfiniai organai, pavyzdžiui, užkrūčio liauka ir kaulų čiulpai, kuriuose formuojasi limfocitai (baltųjų kraujo kūnelių rūšis), taip pat limfmazgiai, blužnis ir limfiniai audiniai,jie visi sulaiko antigenus. Šiandien imunologija yra viena sparčiausiai besivystančių šiuolaikinės biologijos šakų.

Jei norime pasidomėti Ajurvedos medicinos žiniomis, atrasime, kad imunitetas jai reiškia ne tik atsparumą. Tai giliausia organizmo gyvybinės energijos esmė, kuri ne tik apsaugo žmogų fiziniu, psichiniu ir dvasiniu lygmeniu, bet ir atjaunina kūną, suteikia ilgaamžiškumą ir vidinį pasitenkinimą.

Imuniteto pagrindas yra psichosomatinė pusiausvyra

Pagrindinė ir pirmoji sveiko imuniteto sąlyga yra trijų gyvybinių bioenergijų (došų): vata, pitta ir kapha pusiausvyra. Kiekvienas žmogus gimsta turėdamas unikalų šių trijų energijų santykį, kuris siejamas su penkiais elementais (vata - oras ir eteris, pitta - ugnis ir vanduo, kapha - žemė ir vanduo). Ši pirminė pradinė nuostata, lemianti mūsų fizinę išvaizdą bei psichinius polinkius, atsiranda apvaisinimo metu ir priklauso nuo došų santykio moters kiaušialąstėje ir vyro spermoje - ji vadinama prakrti. Dėl išorinių ir vidinių veiksnių ši pusiausvyra ir pradinis došų santykis gyvenimo eigoje keičiasi ir susiformuoja dabartinė būsena, arba vikrti.

Jei gyvensime darnoje su savo unikaliomis savybėmis, laikysimės tinkamo ir sveiko gyvenimo būdo, tinkamai maitinsimės ir puoselėsime sveikus tarpasmeninius santykius, subalansuotas došų santykis nesikeis ir formuos fiziologines organizmo funkcijas ir medžiagų apykaitą, įskaitant ir psichinę sveikatą. Dėl to žmogaus kūno audiniai bus reguliariai ir pakankamai maitinami, o pačioje organizmo maitinimosi proceso pabaigoje susiformuos šventoji imuniteto galia, kurią, pasak ajurvedos, sudaro trys subtiliosios energijos - ojas, tejas ir prana.

Septyni kūno audiniai ir kūno mityba

Taigi, jei suprasime savo natūralią konstituciją ir elgsimės su savo kūnu pagal ją, stabili medžiagų apykaita, pagrįsta sveiku virškinimo ugnies (agni) lygiu, sugebės iš išorės ateinantį maistą ir suvokimą paversti funkciniais ir statybiniais mūsų kūno elementais.

Ajurveda išskiria 7 kūno audinius (dhatus), kurie sudaro žmogaus kūną. Iš suvalgyto maisto po pirmųjų penkių dienų susidaro bespalvis skystis, vadinamas plazma (rasa), iš kurio dar po penkių dienų susidaro kraujas (rakta), iš kurio dar po penkių dienų susidaro raumenys (mamsa), po to riebalinis audinys (meda), kaulai ir sąnariai (asthi), iš kaulų čiulpų - nervinis audinys (majja) ir galiausiai, dar po penkių dienų – vyriškasis ir moteriškasis lytinis audinys (šukra/arthava). Visas maitinimosi procesas trunka 35 dienas, po kurių susiformuoja ojas, subtilioji gyvybinė šių septynių kūno audinių esmė.

Subtiliosios imuniteto medžiagos - ojas, tejas ir prana

Ojas(odžas), tejas( tadžas) ir prana yra trijų biologinių energijų (došų) vata, pitta ir kapha subtiliosios esencijos ir turėtų atitikti optimalų jų santykį pagal individualią prakrti.

  • Ojas yra grynoji kapha došos, ypač vandens elemento, esmė.
  • Tejas yra grynoji pitta došos esmė, ypač ugnies elementas.
  • Prana yra grynoji vata došos esmė, ypač eterio elementas.

Ojas - giliausias imuniteto principas

Ojas yra gyvoji protoplazminė substancija, kuri yra kiekvienos ląstelės fizinio imuniteto pagrindas ir saugo individo vientisumą. Ji susidaro iš paskutiniojo (reprodukcinio) audinio šukros/artavos ir joje yra visi penki pagrindiniai elementai. Ji eina per širdį, cirkuliuoja po kūną ir palaiko natūralų visų audinių atsparumą. Ojas sudėtyje yra daugybė hormonų, todėl ojas palaiko hormonų pusiausvyrą. Jei ojas srautas po kūną sustoja, organizmas labai susilpnėja. Tas, kuris turi stiprią ojas, retai serga.

Pernelyg didelis pojūčių stimuliavimas ir intymaus gyvenimo aktyvumas, stipri frustracija, karštligiškas gyvenimo būdas ir stresas silpnina ojas, o tai leidžia neigiamoms energijoms lengviau patekti į mūsų sistemą ir sukelti disharmoniją. Kuo silpnesnė ojas, tuo mažesnis mūsų atsparumas streso veiksniams. Jei virškinimo ugnies (agni) stiprumas nepakankamas, susikaupia per daug toksinų, kurie silpnina šios esybės formavimąsi ir taip mažina imuninės sistemos atsparumą. Dėl sumažėjusios ojas gali atsirasti krūtinės skausmas, padidintas širdies plakimas, dusulys, dehidratacija, raumenų masės mažėjimas, osteoporozė ir vėžys.

 Psichologiniu lygmeniu ojas suteikia užuojautos, meilės, ramybės ir kūrybiškumo gebėjimus. Meditacija ir kvėpavimo pratimai (pranajama) stiprina ojas galią ir paverčia ją dvasine energija, kuri sukuria aurą. Ši psichinės ramybės būsena be vertinimo, reikalavimų ar streso įneša psichologinio stabilumo, suteikia energijos kūnui ir pažadina sielos jėgas. Žmogus, turintis stiprią ojas, pasižymi šviesiomis akimis, raminančia šypsena ir stipriu imunitetu.

Tejas - biologinio intelekto principas

Tejas yra kiekvienos kūno ląstelės biologinio intelekto energija. Ji reiškia vidinę šviesą ir išorinį spindesį. Tai deganti vidinės šviesos, šilumos, virškinimo, medžiagų apykaitos, intelekto, judėjimo ir dinamiškos žmogaus gyvenimo energijos liepsna. Išoriniame lygmenyje ji reiškia saulės šilumą ir spindesį.

Tejas per fermentinę sistemą kontroliuoja medžiagų apykaitą ir vadovauja maisto komponentų virtimui smulkiais audiniais. Iš esmės ji yra termiškai apdoroto maisto energetinė medžiaga, kuri yra minkštesnė, lengvesnė ir virškinimo ugniai lengviau virškinama. Šiltas vanduo turi valomąjį ir detoksikuojamąjį poveikį virškinimui. Šaltas vanduo sukuria toksinus ir silpnina virškinimo procesą. Dėl šios priežasties gauti trijų gyvybės esencijų (ojas, tadžas ir prana) vien iš žalios mitybos yra daug sunkiau.

Trūkstant tejas, susidaro nesveikų audinių perteklius, dėl kurio auga augliai ir sutrinka praninės energijos srautas. Karštos, aštrios ir aitrios medžiagos arba nesveikas gyvenimo būdas ir kenksmingų medžiagų vartojimas neproporcingai didina teją, dėl to atsiranda deginimas ir prarandama ojas.

Dvasiniu lygmeniu tejas yra deganti tyro intelekto liepsna, kurią reikia palaikyti švariu protu, atvira širdimi ir harmoningu gyvenimu. Dėl tejas galima patirti savo vidinės šviesos galią.

Prana - pagrindinė gyvybinė energija

Prana yra pagrindinė gyvybinė energija, atsakinga už kvėpavimo ir kraujotakos sistemų, taip pat raumenų ir skeleto sistemos bei jutiminių kūno funkcijų veikimą. Ji yra aukštesniųjų smegenų veiklos (atminties, mąstymo, emocijų), širdies ir kraujagyslių sistemos, ypač širdies veiklos, bei kūno audinių ir atskirų ląstelių aprūpinimo deguonimi varomoji jėga. Praninė energija taip pat įžiebia centrinę kūno ugnį (agni).

Prana kontroliuoja tiek ojas, tiek tejas biologines funkcijas. Ją gauname iš atmosferos, maisto ir vandens. Prana patenka į mus iš karto kvėpuojant, o papildoma -pasisavinant maistą ir skysčius, ypač plonojoje ir storojoje žarnose. Jei plaučiai ir žarnynas nusilpę, organizmas negali gauti pakankamai pranos ir žmogus netenka gyvybinės energijos.

Kvėpavimas daro įtaką harmoningam racionalios vyriškos ir intuityvios moteriškos energijos santykiui.Tai vyksta pakaitomis įkvepiant ir iškvepiant pro dešinę (vyriškąją) ir kairę (moteriškąją) šnerves. Todėl reguliarus ir ramus kvėpavimo ritmas yra svarbi priemonė sąmoningai kontroliuoti savo emocijas ir mintis bei gilinti dvasinį sąmoningumą.

Ojas, Tejas ir Prana lygio sutrikimai

Visos trys medžiagos (prana, tadžas, ojas) yra įsikūrusios širdies čakroje ir kartu veikia visą kūną ir protą. Jei vata doša nukrypsta, ojas pradeda per daug mažėti, krenta svoris ir išsivysto lėtinio nuovargio sindromas.

Esant labai padidėjusiai pitta došos koncentracijai, gali padidėti tejas, kuri gali tiesiog sudeginti imuninę sistemą. Tokiu atveju išsivysto sunkios, vadinamosios autoimuninės ligos, kai organizmo ląstelės pradeda gaminti antikūnus, kurie naikina, atrodytų, sveikas ląsteles. Pavyzdžiui tai vyksta sergant Bechterio ar Krono liga, podagra, reumatine karštine, išsėtine skleroze, psoriaze, dermatitu ar Reino sindromu.

Jei dėl susikaupusios kapha došos užblokuojamas ojas srautas, atsiranda tirpimo, sunkumo jausmas galūnėse, sąnarių patinimas ar lipomos, kartu vystosi diabetas, nutukimas, padidėja cholesterolio kiekis ir kraujospūdis. Taip pat gali atsirasti glaukoma.

Gyvybinės energijos atsinaujinimas

Sveikam imunitetui subtiliųjų energijų - pranos, tejas ir ojas - stiprumas ir pusiausvyra yra tokie pat svarbūs, kaip ir mūsų individualioji vata, pitta ir kapha pusiausvyra. Sveika šių esminių energijų būklė leidžia organizmui susidoroti su neigiamu poveikiu fiziniu ir psichiniu lygmeniu, kartu nuolat atjaunina atskirus audinius ir jų fiziologines funkcijas bei prisideda prie ilgaamžiškumo.

Tradicinis ajurvedinis preparatas Chyawanprash padeda atkurti ir regeneruoti šias tris gyvybines energijas.Tai vaistažolių eliksyras, kurio pagrindą sudaro :dangiškasis vaisius Amla arba Amalaki, lydytas sviestas (ghi), medus ir dešimtys ajurvedinių žolelių, kurių į mišinį pridedama įvairiais paruošimo etapais. Gyvybinės energijos atsinaujinimui taip pat padeda pienas, ghi, medus, šafranas, ryžiai, migdolai, razinos ir šparagai.

Ajurvedinis eliksyras Chyawanprash, stiprinantis imunitetą

Chyawanprash yra maistinis žolelių džemas, kuris ajurvedos medicinoje dėl savo atgaivinančio poveikio vadinamas „gyvybės eliksyru“. Jį sudaro unikalus žolelių derinys, kuris dėl savo antioksidacinių savybių palankiai veikia virškinamojo trakto sveikatą, optimalią imuninės sistemos veiklą ir viso organizmo audinių gyvybingumą.

Sena legenda pasakoja, kad senovėje išminčius Chyawanas, vartodamas Amalaki vaisius kartu su kitomis žolelėmis, susigrąžino jaunystę ir gerą sveikatą, o paskui gyveno iki gilios senatvės. Taip buvo sukurtas šis išskirtinis vaistažolių eliksyras, pavadintas Chyawanprash.

 

Rekomenduojami produktai

CHYAWANPRASH

Sveikata & imunitetas

12,89 €
-+

AMALAKI vaisių natūralus

Imunitetui & skrandis

5,79 €
-+