Jūs esate čia

Profilaktika ir imuniteto stiprinimas

Toliau pateikiamos sveikatos apsaugos, imuniteto stiprinimo gairės ir atsargumo priemonės, pagrįstos Ajurvedos ekspertų iš Ajurvedos medicinos instituto prie Tribuvhano universiteto Katmandu ir žinomų Ajurvedos gydytojų Indijoje rekomendacijomis.  

Atsižvelgiant į vykstančią pasaulinę pandemiją, naudinga imtis prevencinių priemonių natūraliai organizmo gynybinei sistemai stiprinti, ypatingą dėmesį skiriant kvėpavimo takams. Kaip žinoma, prevencija visada geriau nei gydymas, todėl šiuo metu pagrindinis kiekvieno žmogaus uždavinys yra maksimaliai palaikyti savo imuninės sistemos veiklą, kuri atlieka pagrindinį vaidmenį, palaikant optimalią sveikatą. Ajurveda, kaip „gyvenimo mokslas“, dirba, remdamasi giliomis žiniomis apie sveikatą saugančias žoleles ir įvairiapuses jų savybes. Toliau pateiktos rekomendacijos yra paremtos klasikiniais Ajurvedos šventraščiais ir šiuolaikinėmis mokslinėmis publikacijomis.

Įspėjimas: Toliau pateiktos rekomendacijos ir preparatai nėra vaistai nuo COVID-19.

1) Namų priežiūra ir profilaktinės priemonės imunitetui stiprinti

Bendrosios rekomendacijos:

  • Reguliariai kiekvieną rytą ir vakarą nuo 5 iki 10 minučių praktikuokite kvėpavimo pratimus ir meditaciją. Ajurvedos požiūriu, imuninės sistemos galia pirmiausia remiasi optimaliu trijų gyvybinių jėgų - pranos, tadžaso ir ojaso - veikimu. Prana - tai gyvybinė energija, kuri sąmoningai įkvepiant ir iškvepiant orą, aprūpina audinius deguonimi, palaiko harmoningą medžiagų apykaitą ir padeda nuraminti mintis bei emocijas. Tejas - tai deganti vidinės šviesos, šilumos, virškinimo, medžiagų apykaitos ir ląstelių intelekto liepsna. Iš esmės tai yra dinamiška energija, gaunama iš termiškai apdoroto maisto. Ojas - tai biosintezės metu kiekviename iš septynių kūno audinių susidaranti medžiaga, atsakinga už bendrą gyvybingumą, jėgą, atsparumą ir imunitetą. Natūralų odžaso vystymąsi stiprina meditacija- sąmoningo kvėpavimo* stebėjimas ir budrus susitelkimas į gyvybinės energijos centrą, esantį krūtinėje.

* Kvėpuokite labai lėtai ir tyliai - taip, kad, jei kas nors priešais nosį laikytų ploną siūlą, jis net nesukrutėtų. O iškvėpdami stenkitės iškvėpti dar lėčiau, nei įkvėpėte.  

  • Per dieną išgerkite 2-3 litrus šilto vandens su citrina. Į puodelį vandens įpilkite 1 arbatinį šaukštelį citrinos sulčių. Tai paprasta namų profilaktikos priemonė gerklei ir virškinimo sistemai valyti.
  • Į kasdienį racioną įtraukite šiuos prieskonius: ciberžolę, kmynus, kalendrą ir česnaką.

Rekomenduojami ajurvediniai preparatai:

  • Reguliariai vartokite vaistažolių eliksyrą CHYAWANPRASH ir vaisių AMLA.
  • Laikykitės reguliaraus gėrimo AMLA gėrimo ASHWAGANDHA, GINGER arba TURMERIC režimo. Prieš geriant, smulkiai sumaltą mišinį užpilkite šiltu vandeniu, įdėkite šaukštelį medaus, gerai išmaišykite ir išgerkite visą turinį.
  • Profilaktiškai vartokite TULSI ir DALCHINI arbatą kvėpavimo takų ir kvėpavimo takų apsaugai. Ajurvedinių žolelių mišinius visada virkite 3-5 minutes. 

Rekomenduojami ajurvediniai valymo metodai:

  • Nasya“ - po rytinės ir vakarinės higienos reguliariai patepkite abi šnerves sezamų arba kokosų aliejumi. Užlašinkite 5 lašus aliejaus, gulėdami pakreipę galvą ir leiskite jam pasiskirstyti po nosies ertmę. Nosies ertmės valymas naudingas sveikatai ir stiprina gyvybinę energiją arba „praną“. Taisyklingas kvėpavimo ritmas yra svarbi priemonė sąmoningai kontroliuoti savo mintis ir emocijas, jis suteikia psichosomatinę pusiausvyrą, stiprinančią gyvybines organizmo funkcijas. 
  • Kavala“ - ryte ir vakare prieš valantis dantis skalaukite burną sezamų arba kokosų aliejumi. Valgomąjį šaukštą aliejaus 3 minutes palaikykite burnoje ir išspjaukite. Galiausiai išskalaukite burną šiltu vandeniu. Burnos valymas naudingas dantų sveikatai ir pašalina toksinus, nešvarumus bei nemalonų skonį iš visos burnos ertmės srities.
  • Dhoopana“ - valykite patalpų orą naudodami žolelių ir kvapiųjų medžiagų mišinius, taip pat dažnai vėdinkite patalpas.

2) Taikymas karantino ar izoliavimo metu

Rekomenduojami ajurvediniai produktai:

  • Rytą ir vakare gerti po 0,5 litro arbatos MANJISHTA, o dienos metu - po puodelį (250 ml) arbatos TULSI, DALCHINI, KATPHALA ar NAGARA. Ajurvedinių žolelių mišinius visada virkite 3-5 minutes.
  • Vartokite po arbatinį šaukštelį vaistažolių eliksyro PRANAPRASH arba CHYAWANPRASH 3 kartus per dieną (ryte, po pietų ir vakare).
  • Vartokite AMLA gėrimą GINGER arba AMLA gėrimą TURMERIC. Prieš geriant, smulkiai sumaltą mišinį užpilkite šiltu vandeniu, įdėkite arbatinį šaukštelį medaus, išspauskite 1/4 citrinos sulčių, gerai išmaišykite ir išgerkite visą turinį.

Rekomenduojamos ajurvedinės procedūros:

  • Įkvėpkite DALCHINI arbatos, kad išvalytumėte kvėpavimo takus ir nosies ertmes. Atlikite ryte ir vakare.
  • Skalaukite burną gvazdikėlių nuoviru arba PRANA arbata. Gvazdikėliai arba žolelių mišinys pasižymi antibakterinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis, kurios gali padėti nuraminti gerklės skausmą.