Jūs esate čia

„DVASINGUMAS-MŪSŲ EGZISTENCIJOS PAGRINDAS“

Joga ir meditacija, čiavanprašas ir mankšta - tai paprastos rekomendacijos, kaip reiktų subalansuoti mūsų dvasią ir kūną pagal „Everest Ayurveda“. Kaip iš tikrųjų buvo įkurta ši Čekijos, Slovakijos ir Nepalo bendrovė ir koks jos tikslas?- „Ajurvedos pusryčių” redaktoriai paklausė „pasaulio Ajurvedos” projektuotojų:

Kokiomis aplinkybėmis ir kokiu tikslu buvo įkurta ši ajurvedos bendrovė?

Mūsų įmonė „Everest Ayurveda“ buvo įkurta 2004 m., remiantis ilgamete jogos, meditacijos ir sveikos gyvensenos praktika, kuri derinama su meile kalnams, kelionėms ir sportui. Padedami savo draugo iš Nepalo, biotechnologijų daktaro Suresh K. Sah, ir dėka gilių ajurvedos gydytojo Dr. Kam Dev Jha įžvalgų bei veiksmingų receptų, mes sukūrėme ajurvedinius vaistažolių preparatus, kuriuos galima lengvai ir efektyviai naudoti mūsų vakarietiškoje visuomenėje. Todėl, remdamiesi Indijos tradicijomis, siekiame prisidėti prie gilesnio supratimo apie Ajurvedos mediciną, sveiką gyvenimo būdą, Himalajų žolelių vartojimą ir vidinį žmogaus pasaulį.

Kad galėtume rūpintis savo asmeniniu tobulėjimu, mums reikia sveiko kūno ir gebėjimo labiau įsiklausyti į savo dvasinės ir fizinės egzistencijos impulsus. Jei užmegsime glaudesnį ryšį su savimi, pajusime didesnį poreikį gyventi pagal savo prigimtį. Tai vienas iš pagrindinių ajurvedos principų - nustatyti individualią konstituciją (prakriti), palaikyti jos pusiausvyrą ir tuo pagrindu stiprinti organizmo gyvybingumą, kad jis galėtų būti ilgaamžis ir sveikas išpildyti mūsų žemiškosios egzistencijos prasmę. Psichosomatinio disbalanso atveju nukrypsta viena iš došų, o tai sutrikdo sveiką kai kurių kelių (srotų) funkcionavimą ir toliau skverbiasi į atitinkamus audinius (dhatus) bei sukelia jų ligą. Todėl per didelis vienos iš trijų došų padidėjimas visada pasireiškia psichikos disbalansu ir kai kurių kūno organų veiklos sutrikimais.

Ar galėtumėte išsamiau apibūdinti, kaip apdorojami jūsų ajurvediniai produktai?

Nepale gaminamų vaistažolių arbatoms skirtų Ajurvedos žolelių apdorojimas atliekamas tradiciniu būdu. Vaistažolės renkamos laukinėje gamtoje didelėje vakarų, pietų ir šiaurės rytų Nepalo teritorijoje. Kai kurios rūšys atvežamos iš kalnų vietovių, kitos renkamos pagal šeimos kelių kartų tradicijas mažuose laukuose Himalajų papėdėje, kur dėl reguliaraus musonų sezono yra daug drėgmės, todėl subtropinis klimatas ir derlingas dirvožemis sudaro idealias sąlygas natūraliai ekologinei žemdirbystei.

Kruopščiai išdžiovinus augalus saulėje, pradedamas valymo procesas ir tik tada, pagal paruoštus receptus, sumaišomos atskirai sumaltos jų dalys - žiedai, vaisiai, sėklos, stiebai, lapai, žievėi ir šaknys. Visas vaistažolių arbatų ruošimo procesas vykdomas tik rankiniu būdu, nenaudojant šiuolaikinės mechanizacijos ir techninės įrangos. Remiantis šiuo metodu, kuris dera su gamtos harmonija ir vietos gyvenimo ritmu, kiekviena žolelė išsaugo ne tik sveikus ekstraktus, bet ir gydomąją galią, kuri Ajurvedoje vadinama prabhava.

Tas pats pasakytina ir apie ajurvedinius eliksyrus arba avalehas. Jie ruošiami taip, kaip aprašyta klasikiniuose ajurvedos tekstuose. Eliksyrų pagrindą sudaro ajurvediniai vaisiai amalaki arba amla, gaunami iš smulkiųjų augintojų, kurie juos skina rankomis nuo vaistinių emblikų (Emblica officinalis) medžių jų natūralaus paplitimo regionuose Indijos Radžastano ir Gudžarato valstijose. Visas vaisius pirmiausia panardinamas į karšto vandens vonią, kad maistingas minkštimas atsiskirtų nuo šerdies. Tada pagal individualius receptus, iš dešimčių augalų mišinio ruošiamas vaistažolių nuoviras, kuris sumaišomas su amlos minkštimu. Toliau kaitinant, vandens perteklius išgaruoja, ir lieka vaistažolių uogienės konsistencija, kuri yra Chyawanprash ir kitų ajurvedinių maitinamųjų ir valomųjų eliksyrų pagrindas.

Visų šių ajurvedinių sveikatos produktų: arbatų, eliksyrų ar karštų gėrimų pavidalu, taip pat džiovintų amlos vaisių galima įsigyti daugelyje mūsų šalies sveiko maisto ar vaistažolių parduotuvių arba mūsų el. parduotuvėje. Svarbu laikytis paruošimo instrukcijų ir reguliariai vartoti produktus.

Kaip ajurveda veikia jūsų gyvenimą?

Ajurveda nepaprastai praturtino mus savo visapusiška gyvenimo samprata, pagal kurią žmogus suvokiamas kaip tarpusavyje susijusių kūno, gyvybinės energijos, proto ir sielos kompleksas. Remdamiesi asmenine jogos ir meditacijos patirtimi, žinome, kad vieną dieną kiekvieno žmogaus gyvenime ateina laikas, kai jis paprasčiausiai suvokia, kad jis yra ne tik tai, ką galvoja ar suvokia juslėmis, bet kad mes visi turime ir dvasinį pasaulį, kuris yra vidinis mūsų kūno gyventojas ir gyvenimo įvykių stebėtojas.

Joga ir ajurveda moko, kaip labiau įsiklausyti į savo kūną ir vidinę gyvenimo tėkmę pagal tradicinę patarlę: „Jei geriau suprasime save, geriau suprasime ir kitus žmones bei mus supantį pasaulį.“ Tuo remdamasis žmogus nuolat atskleidžia platesnius ryšius ir sąsajas, kurios formuoja ir veikia jo psichinę ir fizinę būklę. Tai, kaip jaučiamės, dažnai prasideda nuo mūsų mitybos ir noro kasdieniame gyvenime keisti kai kuriuos dabartinius įpročius ir stereotipai dažnai yra mūsų problemų šaltinis.

Galima tiesiog pasakyti, kad mūsų kūnas turi savo intelektą ir pateikia mums visus reikiamus atsakymus signalų pavidalu, į kuriuos mes arba įsiklausome, arba ne. Šaknys visuomet slypi giliau, negu manome-nes mūsų kūne yra paslėpti mechanizmai, įvertinantys mūsų gyvenimo patirtį. Todėl praktiniu požiūriu, besirūpinant savo kūno organų tinkamu funkcionavimu, reikėtų sąmoningai kontroliuoti savo mintis ir emocijas, kad būtų atkurta natūrali kūno harmonija, pasireiškianti psichine ir fizine sveikata.

Ar galėtumėte pateikti bent tris ajurvedos patarimus, kuriuos galima iš karto pradėti taikyti kasdieniame gyvenime, kad sustiprintume kūną ir dvasią?

Pirmas dalykas neabejotinai yra joga ir meditacija - pakanka 5-10 minučių sąmoningo kvėpavimo stebėjimo ryte ir vakare prieš miegą. Įkvėpkite labai lėtai ir tyliai - taip, kad jei kas nors jums prieš nosį pakabintų ploną siūlą, jis net nepajudėtų. O iškvėpdami stenkitės iškvėpti dar lėčiau, nei įkvėpėte. Ši paprasta praktika suteiks protui ramybės ir teigiamos energijos, kurios jums labai reikia, kad galėtumėte gerai gyventi.

Dar vienas paprastas patarimas - reguliariai vartokite čiavanprašą - maistingąjį vaistažolių eliksyrą, kuris dėl savo atgaivinančio poveikio Ajurvedos medicinos sistemoje laikomas „gyvybės eliksyru“. Jo pagrindą sudaro amlos vaisiai kartu su unikaliu dešimčių vaistažolių deriniu.Šis eliksyras savo antioksidacinėmis savybėmis palankiai veikia virškinamojo trakto veiklą, t.y. virškinimą, sureguliuoja imuninės sistemos veiklą ir kompleksinį kūno audinių gyvybingumą.

Ir dar auksinė psichosomatinės sveikatos taisyklė - mankšta, trumpai tariant, sveika dvasia sveikame kūne. Šiuolaikinėje visuomenėje, kai dauguma mūsų ilgai sėdi biure ar automobilyje, turime pasistengti, kad fizinio aktyvumo būtų kuo daugiau. Turime atsikratyti toksinų, psichinės ir mentalinės įtampos, kad galėtume išlaikyti vidinę pusiausvyrą ir individualias došų proporcijas, kurios užtikrina sveiką organizmo funkcionavimą. Ir nepamirškime auksinės taisyklės - saikingumo viskam - mitybai, mintims, fiziniams pratimams, darbo grafikui ir laisvalaikiui.